łóżko dwuosobowe

Aby móc zdrowo funkcjonować, trzeba się odpowiednio wyspać. Żeby sen mógł być w pełni komfortowy i dodający energii, niezbędne jest odpowiednie łóżko.

Łóżka pojedyncze

Standardowy (i najwygodniejszy) ich rozmiar to 90×200 centymetrów. Pozwala on na komfortowy sen każdej osoby dorosłej. Oprócz wymiarów ramy łóżka pojedynczego, ważne jest także dobór odpowiedniego materaca. Musi on jednocześnie:
– pozwalać na odprężenie ciała,
– komfortowo wspierać kręgosłup: dobry materac ma bowiem za zadanie dopasować się do naturalnych krzywizn kręgosłupa.
Ciekawym rozwiązaniem jest zakup materaca dwustronnego (który na łóżku pojedynczym bardzo łatwo się przekłada), a z jednej strony jest twardy, natomiast z drugiej miękki. Ważna zasada: im wyższa jest waga użytkownika łóżka, tym twardszy powinien być materac.

Łóżko dwuosobowe

Najczęściej ustawia się je wezgłowiem przy ścianie, by obie osoby miały do niego wygodny dostęp. Tego rodzaju łóżko powinno być odpowiednio szerokie: optymalny jego rozmiar to 160×200 centymetrów. Ważna jest także jego wysokość: aby można było z niego swobodnie wstać, to siedząc na brzegu powinno się mieć kąt prosty między udami a kolanami. Uwagę trzeba zwrócić także na wytrzymałą ramę (dobrze sprawdzi się np. metalowa). W małej przestrzeni mieszkaniowej, pod łóżkiem dwuosobowym można ustawić pojemniki na pościel lub rzeczy osobiste (oczywiście musi być ono wtedy odpowiednio wysokie).